Articles about all

Luneta do podglądania nieba

Znalezienie odpowiedniej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest proste, przede wszystkim dla osób dopiero zaczynających historię z tym hobby. W toku poszukiwania powinno się wziąć pod uwagę wyznaczone kryteria, które znacznie ułatwią podjęcie kluczowej decyzji.

Co wziąć pod uwagę?

Na pewno najistotniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę w czasie poszukiwania sprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im lepszy ten parametr, tym dalej położone obiekty będziemy w stanie dojrzeć. Istotna jest także średnica obiektywu, a także pole widzenia. Osoby, którym zależy w dużej mierze na wygodzie użytkowania powinny rozejrzeć się za rodzajem kątowym, gdzie okular zestawiony jest pod kątem 45°. Naturalnie istotnym kryterium będzie też koszt takiego sprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych zadowalające będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy zestaw, czy samodzielne kompletowanie?

Na komplet składa się korpus lunety, głowica, okulary i statyw. Naturalnie możemy sami poszukać poszczególnych elementów, lecz takie zadanie bywa zbyt trudne dla początkujących obserwatorów nieba. By mieć pełne przekonanie, że wszystkie części sprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest zdecydować się na gotowe zestawy proponowane przez fabrykantów lunet.

Dlaczego warto nabyć lunetę?

Chociaż mogłoby się wydawać, że lornetka i luneta charakteryzują się pokrewnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje większe powiększenie i jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, lecz w tym przypadku wyższy koszt przekłada się na jakość. Warto tutaj nadmienić, iż luneta sprawdzi się nie tylko w obserwacjach astronomicznych, lecz będzie też przydatna w czasie wycieczek przyrodniczych. Jeśli jednak planujemy użytkować ją do oglądania przyrody, warto postarać się o specjalną wodoszczelną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pewność, że sprzęt pozostanie bezpieczny niezależnie od pogody.

Comments are closed.